TELEFON +90 (422) 502 42 52
info@malatyakaleprefabrik.com

AHŞAP PREFABRİK

Yapının taşıyıcı sisteminin ahşap yapı malzemesinden inşa edilmesiyle meydana gelen yapı cinsidir. Ahşap, taşıdığı yüke kıyasla hafif bir yapı malzemesi olup deprem yüklerine karşı sünek davranabilmektedir.

Ahşap malzemeler yangın açısından riskli olarak anılmaktadır; fakat yangın geciktiricileri ve emprenye işlemleriyle birlikte ahşap malzemelerin yangın dayanımı arttırılmaktadır.

Çelik yapıların aksine ahşap malzemeler kullanılarak inşa edilmiş olan yapılar alev, ateş karşısında gücünü korur, çökmez, eğilmez ya da erimez. Tutuştuğu zaman bir yalıtkan görevi görür. Yanma oranı kolaylıkla hesaplanabilir ve tahmin edilebilir. Ahşap, alevlenmeyi geciktirici malzemelerle işlenebilir ve böylece yangının yayılması önlenir.

Ahşap, alternatiflerine oranla en hafif ve en sağlam malzemedir. Ağırlığının çok üstünde yük taşıyabilmektedir. Bu nedenle yapı strüktüründe betonarme ve çeliğe oranla çok daha fazla sağlamdır.

Ahşap uzun ömürlüdür. Betonarme ve çeliğin 100 yıllık ömre sahip olduğu düşünülürse 10-15 yıllık rutin bakımlarla ahşap malzeme asırlar boyu dayanıklılık göstermektedir.

      

Bir yorum bırakın